V posledních letech se trendy v oblasti výživy obrací k věcem jako „bio“, „eko“ a podobně. Pokud nemáte vlastní zahradu, na které byste si pěstovali suroviny k vaření či květiny jako dekoraci svého obydlí, nemusíte smutnit. Existují samozřejmě různé farmářské trhy, kde si můžete snadno tyto věci obstarat, ale dobře si vybírejte, aby kvalita odpovídala ceně produktů. Anebo si můžete svou vlastní zahrádku vytvořit na vlastním balkonu!

Co je vhodné v takovém prostředí pěstovat?

Bylinky

Zelenina

Zelenina plná minerálů a vitamínů by měla být součástí každého jídelníčku. A nic se nevyrovná čerstvě utržené zelenině, která se chutí nedá srovnat s mnohdy mdlými a předraženými plody ze supermarketu. Ideální i pro začátečníky v pěstování jsou rajčata. Jsou nenáročné na pěstování, potřebují jen hodně sluníčka a občas vodu. Můžete si vybrat mezi širokou škálou druhů, od maličkých cherry rajčat až po obyčejné velká rajčata. Další velmi vděčnou zeleninou pro balkónové prostředí jsou papriky. Dají se zakoupit i malého vzrůstu, takže je můžete klidně pěstovat v truhlících. Stejně tak si můžete zasadit své malé okurky hadovky, ředkvičky, lilek, salát..fantazii se meze nekladou. 

Zelenina

Ovoce

Možná to některé z vás překvapí, ale i spousta druhů ovoce je vhodná pro pěstování na balkoně, zvlášť, pokud vám na něj převážnou část dne svítí sluníčko. Asi nejobvyklejším druhem, který můžeme vidět na balkonech, jsou jahody, které jsou na pěstování nenáročné, a navíc se jedná o jedno z nejoblíbenějších ovocí mezi naší populací. Pěstovat můžete i další bobulovité ovoce, jako ostružiny či borůvky. Vyzkoušet můžete i méně obvyklé ovoce, jako je angrešt, granátové jablko, brusinky či moruše.

Bylinky

Nic se nevyrovná tomu, když chuť pokrmu obohatíte o čerstvě utržené bylinky. Nejen, že si výborně pochutnáte, ale budete mít skvělý pocit, že svou stravou do sebe dodáváte spoustu prospěšných látek. Bylinek, které můžete na balkonech testovat je celá řada a určitě si vybere každý dle svých preferencí. Jen si dejte pozor, na kterou stranu je otočen váš balkón a dle toho vybírejte, do jakého pěstování se dáte. Bylinky jako meduňka, máta peprná či pažitka jsou vhodné do míst směřovaných na sever. Na balkónech směřující na jih se bude dařit bylinkám jako jsou levandule, rozmarýn, dobromysl nebo majoránka. Skvěle s nimi dochutíte své pokrmy! Pokud si nejste jistí, jakou rostlinu pro své pěstování zvolit, neostýchejte se poptat v zahradnictvích a prodejnách těchto rostlin. Každá vyžaduje trochu individuální péče, ale uvidíte, že vaše námaha bude odměněna sladkými plody.