Když se nám narodí dítě, je na nás zcela odkázáno poměrně dlouhou dobu. Ale nejde jen o to, dítě nakrmit a obléknout, stále musíme mít na zřeteli, že mu musíme vytvořit bezpečné prostředí.

Sotva se dítě naučí prvnímu pohybu, což bývá přetočení na bříško, musíme zabránit tomu, aby se mohlo překulit přes hranu gauče, postele nebo přebalovacího stolu. Nikdy rozhodně nečekáme, až se přetočí poprvé, ale předvídáme tuto dovednost už při prvních náznacích, ať není hned první přetočení bolestné.

Jakmile začne dítě lézt po čtyřech a stavět se na nožičky, ohlídáme veškeré věci v jeho dosahu. Rohy stolu, židlí, zabezpečíme všechny elektrické zásuvky a pozor na dlouhé ubrusy, kterých se dítě může chytnou a stáhnout na sebe vše ze stolu, včetně horké kávy, a to může být hodně bolestivá vzpomínka na celý život.

děti

Děti jsou hodně vynalézavé a umí se neskutečně rychle vyšplhat na nábytek. Nikdy nenechávejte dítě v pokoji, kde je dokořán otevřené okno. Dítě si umí přitáhnout židli a neštěstí je otázkou okamžiku. Když dítě začíná pobíhat po bytě a naučí se otevírat dveře, tzn. dosáhne na kliku, rozšíří se hlídaný prostor i o chodbu. Možná se vám tomu nechce věřit, ale dítě může vyjít i v noci ven z domu a vy o tom nebudete vědět. Další nebezpečí čeká na balkóně. Nehodě může zabránit zábradlí na balkon, které bude konstruováno tak, aby po něm dítě nemohlo vyšplhat. Že na balkóně nesmí být žádná věc, žádný nábytek, po kterém by se dítě mohlo na zábradlí, to snad nemusíme zmiňovat.

rodina

Každým rokem se můžete v Blesku dočíst, že dítě vypadlo z okna, spadlo z balkónu či se utopilo v bazéně. Děti jsou zvídavé, ale jsou to děti, neuvědomují si nebezpečí svého konání. Na to mají nás, rodiče, kteří předvídají. Zajistit našim dětem bezpečné prostředí je náročné, je potřeba myslet opravdu na všechno, ale není to nemožné.