Pokud jste již viděli Řím, Vatikán, Milán i Neapol a Benátky, určitě byst se měli vydat do oblasti Toskánska na severu Itálie. Právě v jeho srdci se nachází jedno z nejkrásnějších míst v Evropě, které od čtrnáctého století platí za umělecký, kulturní, historický a architektonický skvost a vrchol italské renesance.

Italský humanismus a renesance
Florencie není jenom historicky významnou, je důležitá i dnes. Jedná se totiž o nejzachovalejší lokalitu v Itálii, které rozkvetla v době renesance. Nachází se zde nespočet památek a dá se říct, že doslova v každé uličce najdete něco překrásného, nějaké schované veledílo, unikát nebo jeho jedinečnou atmosféru.

Co tvoří atmosféru tohoto nádherného města?

1. Katedrála Santa Maria del Fiore
Tato katedrála je čtvrtou největší na celém světě. Získala své jméno podle květu lilie, který se stal pro město Florencie významným symbolem – i proto má právě lilii město ve svém znaku. Tato stavba se stavěla dlouhých sto padesát let, dokončena byla až ve druhé polovině patnáctého století, zásluhou nejvýznamnějšího architekta té doby, Filippa Brunelleschiho.

2. Ponte Vecchio
V polovině čtrnáctého století vznikl nad řekou most zlatníků. Jeho originalita spočívá v tom, že se jedná o zastřešený most, ke kterému jsou po stranách přistavěny malé domky, přístavby, které mají dovnitř mostu výlohy.

3. Socha Davida
Všichni jistě známe přeslavnou sochu Davida, jejímž autorem je sám Michelangelo Buonarroti, jenž na tomto skvostu pracoval přes tři roky. Tuto stavbu ve Florencii uvidíte hnedle dvakrát – poprvé na náměstí Plazzo Vecchio, kde se setkáte s její kopií. Originál se nachází v Akademii, kde je v suchu, v teple a v bezpečí.

4. Neptunova kašna
Baccio Bandinelli zde vystavil sochu vládce moří, jenž je obklopen fontánou. Bůh je obklopen mořskými pannami.