Med je známý svými zdravotními účinky
·         Posiluje imunitu, dodává rychle energii a podporuje krvetvorbu.
·         Obsahuje vitamíny C, K, E, vitamíny řady B, karoten, enzymy, minerály a stopové prvky, například železo, vápník, sodík, draslík a fosfor.
·         Navíc tato pochoutka podporuje vstřebávání vápníku a hořčíku z potravy.
·         Med také působí příznivě na věnčité tepny a srdce, vyživuje glukózu, a tím je rozšiřuje.
včela na květině
Medové rady
·         Med přidáváme do čaje při nachlazení. Čaj nesmí být horký, jen teplý do 50 °C, protože jinak by se znehodnotily enzymy, které med obsahuje.
·         Lžíce medu ve sklenici teplého mléka před večerním usínáním zajistí klidný spánek.
·         Na popraskané rty se nanese tenká vrstvička medu a nechá se působit alespoň 15 minut. Rty se vyhladí a hojí.
·         Na záněty dásní med pomáhá také. Před každým čištěním zubů se dá do úst lžíce medu a jazykem jím masírujeme dásně. Zbytek pak vyplivneme.
·         Při zácpěse jí jedna lžička medu před spaním.
·         Maska, která pleť oživí a vyčistí, se připravuje z tvarohu a se třemi lžičkami medu. Vše se do sebe rozetře a nanese na tvář.
·         Med lze jíst samostatně, ale také přidat do jogurtu, vloček nebo namazat na chléb s máslem, na pečivo, v tom případě jej utřeme s máslem a dostaneme tak medové máslo, které z pečiva nestéká.
·         Med pomůže i při průjmu. Svaříme půl litru vody, dvě lžíce drceného anýzu a kmínu a hned odstavíme. Po patnácti minutách scedíme a po zchlazení na tělesnou teplotu přidáme tři lžičky medu. Toto množství pijeme třikrát denně.
·         Smícháme – li lžíci medu s několika kapkami karafiátového oleje, získáme voňavý prostředek na ošetření hmyzího bodnutí. Místo vpichu několikrát denně potíráme.
·         Med brání růstu kvasinek, plísní a bakterií, je tedy vhodný i na ošetření drobných poranění. Například při říznutí ranku opláchneme čistou vodou, osušíme a potřeme tenkou vrstvičkou medu. Omotáme gázou a necháme dvě hodiny působit. Pak zbytky medu opláchneme. Podle potřeby opakujeme.
med na prodej
Na závěr je nutno podotknout, že jen kvalitní, nejlépe domácí med (zapomeňte na supermarkety) má ty nejlepší účinky.