Nový rok je startem mnoha předsevzetí, plánů či cílů. Možná, že třeba zrovna vy jste se rozhodli začít od letošního roku podnikat. Navštívili jste Živnostenský úřad a stal se z vás ŽIVNOSTNÍK. Vidina splněného snu je jednou z těch příjemnějších věcí, které vás čekají, ale ne vždy jsou první krůčky k tomu cíli jednoduché. Vše je pro vás nové a vy se zmateně rozhlížíte. Čeká na vás hromada povinností, úkolů a úkonů s rozjezdem podnikání spojených. Jedním z nich je otázka, co budu dělat s tou hromadou papírů, která se mi tady už teď kupí, a to jsem ještě pořádně podnikat ani nezačal.

žena hledá v knihách

Papíry přenechte odborníkům

Každá osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) má za povinnost vést svoji účetní agendu tak, aby se z ní dalo zjistit, jak si v tom daném roce stála, zda výsledkem hospodaření byl zisk nebo ztráta. S tím je spojena povinnost odevzdávat vždy ke konci března přehled příjmů a výdajů, tzv. DAŇOVĚ PŘIZNÁNÍ.

Výdaje skutečné či paušální?

Vraťme se ale zpět na začátek. Jste OSVČ – živnostník a bude vaší povinností vést daňovou evidenci, ve které si budete zaznamenávat příjmy a výdaje za celý kalendářní rok. Bude jen na vás, zda budete uplatňovat skutečné výdaje (na základě stvrzenek) nebo tzv. paušální výdaje (zákonem určené procento z příjmů). Pokud se rozhodnete pro paušální výdaje, odpadne vám povinnost vést evidenci výdajů a evidovat budete pouze příjmové doklady a evidenci pohledávek.
psací potřeby

První rok veďme příjmy i výdaje

V prvním roce je rozumné vést hned od začátku jak evidenci příjmů, tak i evidenci výdajů. Aby potom, až se rok s rokem sejde, jste mohli všechno podtrhnout, sečíst a porovnat, zda bude pro vás výhodnější uplatňovat skutečné výdaje nebo paušální. Procento výdajů je dáno Zákonem o dani z příjmů (§7, odst. 7) a jeho výše je 30 – 80% podle druhu činnosti. Pokud nejsou daně vaší „doménou“, bude na zvážení, zda na vedení účetní agendy stačíte sami nebo ji raději svěříte do rukou odborníkovi. Sice by vás to stálo nějaké peníze, ale měli byste o jednu starost méně.

Na FÚ pouze virtuálně?

Pokud naši politici dostojí všech slibů, tak již v době, kdy se bude podávat daňové přiznání za rok 2020, by měl fungovat ONLINE FINANČNÍ ÚŘAD, což by znamenalo krok k ulehčení podmínek drobných živnostníků. Daňové i jiné záležitosti bychom řešili přes internet.